Ters Omuz-Baş-Omuz

TERS OMUZ-BAŞ-OMUZ FORMASYON (TOBO)- YÜKSELİŞ

  Obo formasyonun tersi şeklinde özetlenebilir.   Genellikle fiyatların dip seviyelerine düştüğü zaman görülür. Yükseliş formasyonudur.

İlk önce küçük dip oluşur sonra büyük bir dip oluşur sonra ise ilk oluşan küçük dip seviyesini zorlayan bir dip oluşur. Böylelikle ters omuz-baş-omuz şekli oluşur. Boyun doğrusu çizilerek tobo direnci tespit edilir.  Tobo direnci orta dip seviyesinin oluşturduğu iki tepe noktasından doğru geçirilerek boyun çizgisi oluşur.

Fiyat, oluşturulan boyun çizgisini yukarı yönde kestiği zaman formasyon onaylanmış olur yani formasyon çalışmaya başlar.

Hedef fiyat ise fiyatın boyun çizgisini kestiği seviye ile formasyonda oluşan en düşük dip seviyesi arasındaki farkın, fiyatın boyun çizgisini kestiği  fiyatta eklenerek hedef fiyat bulunur.

Şekil-1

Şekil-1 de tobo formasyon çalışması gösterilmiş. Burada önemli olan boyun çizgisinin kırılıp formasyon onaylanmasıdır. Formasyon içinde fiyat düşerken hacim yükseliyor fiyat artarken de hacim azalıyor fakat işlem hacmi oluşan fiyat diplerinde sürekli artış gösteriyor ise tobo  direncini kırma ihtimali çok yüksektir.

İşlem hacminin dip fiyatlarda ki önemi çok yüksek olur.

Formasyon ne kadar büyük olursa fiyat hareketleri de o kadar büyük olur.

Formasyonları analiz ederken yaptığımız yanlış formasyon tamamlanmadan formasyonun adı konulmasıdır.

Şekil-2

Alım satımı ne zaman ve nasıl yapacağımızı anlatalım. Şekil-2 de gösterilen grafikte fiyatlar boyun çizgisini kırarak yukarı yönlü harekete başlamış. Burada tobo desteği takip edilerek alım yapacağız. Yani formasyon onaylanmış hacim ve indikatörlerden de teyit ettik. Tobo direncinin hemen üst seviyeleri şekil-2 de gösterilen A noktası bizim alım seviyemiz olacak.

Bazen formasyonlar hacim ve indikatörler yükselişi teyit etmez. Bu durumlarda tobo desteğinden tepki alarak fiyatlar düşmeye başlar ve fiyat formasyonun dip noktası ile boyun çizgisi arasında sıkışabilir.

Şekil-3

Bu durumlarda şekil-3 de belirtilen durum oluşur. Tobo direnci ile formasyonun dip noktası arasında fiyatlar sıkışabilir. Tobo desteğinden aşağı yönlü tepki gelirse şekil-3 de tobo direnci altında gösterilen A noktasında satım yapılabilir ve formasyonun dip noktası olan destek seviyesine yaklaşıldığı zaman B noktasından alım yapılabilir.

Diyelim ki A noktasından satım yaptık fiyatlar terse döndü formasyon onaylanarak yükseliş başladı bu durumda tobo desteği üstünde  ve tobo desteğine yakın bir seviyede tekrar alım yapılarak kazanç sağlamalıyız.

Formasyon çalışması yapılırken indikatörler ve hacimden teyit alınması gerekir.

 

YASAL UYARI: BURADA YER ALAN BİLGİ, YORUM VE TAVSİYELER “YATIRIM DANIŞMANLIĞI” KAPSAMINDA DEĞİLDİR. BURADA YER ALAN YORUM VE TAVSİYELER KİŞİSEL GÖRÜŞLERE DAYANMAKTADIR. BU GÖRÜŞLER MALİ DURUMUNUZ İLE RİSK VE GETİRİ TERCİHLERİNİZE UYGUN OLMAYABİLİR. BU NEDENLE SADECE BURADA YER ALAN BİLGİLERE DAYANILARAK YATIRIM KARARI VERİLMESİ BEKLENTİLERİNİZE UYGUN SONUÇLAR DOĞURMAYABİLİR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir