RSI

RELATIVE STRENGTH INDEX (RSI)

Senedin kendi iç gücünü ölçen bir göstergedir. Aşırı alım, aşırı satım göstergesi olarak kullanılır. Sıfır ile yüz arasında değer alır. Yukarı fiyat hareketi ortalaması ve aşağı fiyat hareketi ortalaması dikkate alınarak fiyatların hangi yönde ağırlıklı olarak gitmeye çalıştığı bulunur.

Referans değerleri 30 ve 70 seviyesidir. 30 altı aşırı satım 70 üzeri aşırı alım bölgeleri olarak ifade edilir. Referans değerleri 25 ve 75 olarak da kullanılabilir.

Şekil-1

Şekil-1 de gösterildiği üzere;

RSI değeri 30 altına indiğinde piyasanın aşırı satılmış olduğu kabul edilir ve alım fırsatı verdiği düşünülür.

RSI değeri 70 üzerine çıktığında piyasanın aşırı alım yapmış olduğu kabul edilir ve satış fırsatı verdiği düşünülür.

RSI grafiğinde formasyon çalışması, trend, destek, direnç çalışmaları yapılabilir. Grafikler üzerinde inceleyelim.

Şekil-2

Şekil-3

 

Şekil-2 ve şekil-3 de görüldüğü üzere trend, formasyonlar,destekler, dirençler fiyatlar üzerinde uygulandığı gibi RSI indikatörünün üzerinde de uygulanır.

Her göstergede olduğu gibi RSI grafiği ile fiyat grafiği uyuşmayabilir. Bu durumlarda önemli sinyaller verir.

Şekil-4

        Şekil-4 de görüldüğü üzere fiyat grafiğinde yükselen tepeler oluşmuş ama RSI grafiği fiyat ile uyum sağlamayarak alçalan tepe oluşturmuştur. Bu durum negatif uyumsuzluk oluşturup sat sinyali vermiştir. Grafikte de görüldüğü üzere sat sinyali verdikten sonra fiyatlar düşmeye başlamıştır.

Şekil-5

Şekil-5 de görüldüğü üzere fiyat grafiğinde alçalan dipler yaptığı RSI grafiğinde ise oluşan 2.dip seviyesi 1.dip seviyesi üzerinde olduğu için al sinyali vermektedir. Grafikte de görüldüğü üzere al sinyali verdikten sonra fiyatlar yükselmeye başlamıştır.

RSI indikatörü üzerine ortalaması çizdirilirse kesişim noktalarında al-sat sinyali alınır.

Şekil-6

         Şekil-6 da görüldüğü üzere RSI eğrisi ortalamasını yukarı keser ise al sinyali verir.

RSI eğrisi ortalamasını aşağı yönlü keser ise sat sinyali verir.

RSI indikatörü 50 seviyesi nötr olarak kabul edilir. 50 seviyesi üzerine hareket ederse yukarı yönlü trendi işaret eder. 50 seviyesini altına hareket ederse aşağı yönlü trendi işaret eder.

RSI indikatöründen alınan al-sat sinyalleri değerlendirirken, diğer indikatörlerden de teyit alınmalıdır.

YASAL UYARI: BURADA YER ALAN BİLGİ, YORUM VE TAVSİYELER “YATIRIM DANIŞMANLIĞI” KAPSAMINDA DEĞİLDİR. BURADA YER ALAN YORUM VE TAVSİYELER KİŞİSEL GÖRÜŞLERE DAYANMAKTADIR. BU GÖRÜŞLER MALİ DURUMUNUZ İLE RİSK VE GETİRİ TERCİHLERİNİZE UYGUN OLMAYABİLİR. BU NEDENLE SADECE BURADA YER ALAN BİLGİLERE DAYANILARAK YATIRIM KARARI VERİLMESİ BEKLENTİLERİNİZE UYGUN SONUÇLAR DOĞURMAYABİLİR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir