Omuz-Baş-Omuz

OMUZ-BAŞ-OMUZ FORMASYON (OBO)- DÜŞÜŞ

Genellikle fiyatların tepe seviyelerine çıktığı zaman oluşur.  Düşüş formasyonudur, tespiti kolaydır.

İlk önce küçük tepe oluşur sonra büyük bir tepe oluşur sonra ise ilk oluşan küçük tepeyi zorlayan bir tepe oluşur. Böylelikle omuz-baş-omuz şekli oluşur. Boyun doğrusu çizilerek obo desteği tespit edilir.  Obo desteği orta tepenin iki dip noktasından doğru geçirilerek boyun çizgisi oluşur.

Fiyat, oluşturulan boyun çizgisini aşağı yönde kestiği zaman formasyon onaylanmış olur yani formasyon çalışmaya başlar.

Hedef fiyat ise fiyatın boyun çizgisini kestiği seviye ile formasyonda oluşan en yüksek tepe seviyesi arasındaki farkın, fiyatın boyun çizgisini kestiği  fiyattan çıkartılarak hedef fiyat bulunur.

Şekil-1

Şekil-1 de obo formasyon çalışması gösterilimiş. Burada önemli olan boyun çizgisinin kırılıp formasyon onaylanmasıdır. Formasyon içinde fiyat yükselirken hacim yükseliyor fiyat düşerken de hacim azalıyor fakat işlem hacmi oluşan fiyat tepelerinde sürekli artış gösteriyor ise obo  desteğini kırma ihtimali çok yüksektir.

İşlem hacminin tepelerde ki önemi çok yüksek olur.

Formasyon ne kadar büyük olursa fiyat hareketleri de o kadar büyük olur.

Formasyonları analiz ederken yaptığımız yanlış formasyon tamamlanmadan formasyonun adı konulmasıdır.

Şekil-2

Alım satımı ne zaman ve nasıl yapacağımızı anlatalım. Şekil-2 de gösterilen grafikte fiyatlar boyun çizgisini kırarak aşağı yönlü harekete başlamış. Burada obo desteği takip edilerek satım yapacaz. Yani formasyon onaylanmış hacim ve indikatörlerden de teyit ettik. Obo desteğinin hemen alt seviyeleri şekil-2 de gösterilen A noktası bizim satım seviyemiz olacak.

Bazen formasyonlar hacim ve indikatörler düşüşü teyit etmez. Bu durumlarda obo desteğinden tepki alarak fiyatlar yükselmeye başlar ve fiyat formasyonun tepe noktası ile boyun çizgisi arasında sıkışabilir.

Şekil-3

Bu durumlarda şekil-3 de belirtilen durum oluşur. Obo desteği ile formasyonunu tepe noktası arasında fiyatlar sıkışabilir. Obo desteğinden tepki gelirse şekil-3 de obo desteği üzerinde gösterilen A noktasında alım yapılabilir ve formasyonun tepe noktası olan direç seviyesine yaklaşıldığı zaman B noktasından satım yapılabilir.

Diyelim ki A noktasından alım yaptık fiyatlar terse döndü formasyon onaylanarak düşüş başladı bu durumda obo desteği altında ve obo desteğine yakın bir seviyede stop olunması gerekir. Olası zarardan az etkilenmeye çalışılır.

Formasyon çalışması yapılırken indikatörler ve hacimden teyit alınması gerekir.

YASAL UYARI: BURADA YER ALAN BİLGİ, YORUM VE TAVSİYELER “YATIRIM DANIŞMANLIĞI” KAPSAMINDA DEĞİLDİR. BURADA YER ALAN YORUM VE TAVSİYELER KİŞİSEL GÖRÜŞLERE DAYANMAKTADIR. BU GÖRÜŞLER MALİ DURUMUNUZ İLE RİSK VE GETİRİ TERCİHLERİNİZE UYGUN OLMAYABİLİR. BU NEDENLE SADECE BURADA YER ALAN BİLGİLERE DAYANILARAK YATIRIM KARARI VERİLMESİ BEKLENTİLERİNİZE UYGUN SONUÇLAR DOĞURMAYABİLİR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir