MACD

MACD

Teknik analizin en istikrarlı ve orta vadeli trend göstergesidir. 12 ve 26 periyotluk üssel hareketli ortalamaların birbirinden farkından oluşmaktadır.

Sinyal (trigger) çizgisi; MACD indikatörünün 9 periyotluk üssel hareketli ortalamasıdır.

MACD-AS çizgisi; MACD değeri ile sinyal çizgisinin değeri ile farkından oluşur.  Grafikler üzerinden neler olduğunu tanıyalım.

Şekil-1

         Şekilde MACD indikatörünün çizgileri gösterilmiştir.

MACD indikatörü, trend yapan piyasalarda orta vade de sağlıklı sinyaller alınır. Yatay piyasada hatalı sinyaller üretebilir.

Bu çizgileri nasıl değerlendireceğiz;

Basit olarak MACD-AS çizgisi sıfır ile kesiştiği noktalar al-sat sinyali olarak belirlenir.

Şekil-2

             Şekilde görüldüğü üzere trend yapan piyasada sağlıklı sinyaller alınıyor. Grafikte de görüldüğü al-sat sinyalleri ile kazanç elde etmek mümkündür. Al-sat sinyalleri tepe ve dip noktalarında vermemektedir, trend dönüş yaptığı zaman al-sat sinyali verir. Tepe ve diplerde sinyal vermemesinin bizim için avantaj oluşturur biraz kazancımız az olur ama riski de azaltmış oluruz.

        Değerlendirmemizi detaylandıralım;

  • MACD çizgisi pozitif tarafta yükselmeye devam ediyor ve sinyal çizgisi ile arasındaki farkı açıyorsa fiyatların yukarı yönlü güçlü yükseliş trendin de olduğunu gösterir.
  • MACD çizgisi pozitif tarafta ama düşüyor ve sinyal çizgisi ile arasındaki fark kapanmaya başlamış ise yükseliş trendinin zayıfladığını yani trendin sonuna geldiğini düşüş veya yatay trende gireceğini ifade eder.
  • MACD çizgisi negatif yönde düşmeye devam ediyorsa ve sinyal çizgisi ile arasındaki farkı açıyorsa fiyatların aşağı yönlü güçlü düşüş trendin de olduğunu gösterir.
  • MACD çizgisi negatif yönde ama yükseliyorsa ve sinyal çizgisi ile arasındaki fark kapanmaya başlamış ise düşüş trendinin zayıfladığını yani trendin sonuna geldiğini yatay veya yükseliş trendine gireceğini ifade eder.
  • MACD-AS çizgisi negatif yönde ve pozitif yöne geçmiş yani MACD çizgisi sinyal çizgisini yukarı keser ise al sinyali verir.
  • MACD-AS çizgisi pozitif yönde ve negatif yöne geçmiş yani MACD çizgisi sinyal çizgisini aşağı keser ise sat sinyali verir.

Şekil-2 de belirtildiği üzere al-sat sinyalleri  ürettik ve yorumlayabildik.

Şimdi ise trend yapan piyasalarda sağlıklı çalıştığından fiyat uyuşmazlıklarından bahsedelim. Uyuşmazlıkarda fiyatlar sahte hareketler yapabilir.

Örneğin MACD sat sinyali vermiş sinyal devam ediyor ama fiyatlar düşmüyor tam tersine yükseliyor ise burada sahte yükseliş dediğimiz olay meydana gelir. Buradaki amaç küçük yatırımcıyı hissenin yükseldiğine inandırmak. Manipülasyon yapan kişi veya kişiler tarafından düşük fiyattan aldığı hisseyi küçük yatırımcıya yüksek fiyattan satarak yüksek oranlarda kar etmeye çalışırlar ve sonra da hisse hızlı bir düşüş yaşar. Olan yine küçük yatırımcıya olur yüksek fiyatta aldığı hisseyi daha düşük fiyatlarda satarak elinden çıkartır ve çok büyük zararlara uğratılır.

Grafikleri inceleyerek bu durumların nasıl oluştuğuna bakalım.

Şekil-3

Şekil-3 ü incelersek sat sinyali gelmiş yükseliş trendin sona erdiği belirtir ama fiyat artmış burada bir sahte fiyat yükselmesi ile tuzak hazırlanmış hissenin yükseleceğine inandırılan küçük yatırımcı hızlı düşüşün geçici olduğuna inanır tekrar yükseleceği düşünerek elinden çıkartamadığı hisseyi tutar ve çok büyük zararlara uğrar.

Bu tür hareketler genelde sığ, yani derinliği az olan hisselerde meydana gelmektedir.

Sığ hisselerde işlem yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Al-sat sinyalleri teyit edilerek pozisyon işlemleri yapılmalıdır.

Her uyuşmazlık manipülasyon hareket değildir.

Şekil-4

         Alım için fiyat dipleri ve indikatör dipleri karşılaştırılır, satım için fiyat tepeleri ve indikatör tepeler karşılaştırılır.

Şekil-4 de fiyat tepeleri ve MACD tepeleri birbirleriyle aynı yönde değildir. Burada şu sonuç çıkar sat sinyali alındıktan sonra gelecek olan düşüş bir fikir verir.

MACD indikatörü trend dönüşünü tamamladığı zaman al-sat sinyali verir.

Yatay piyasada MACD sağlıklı çalışmaz. Örneğin 3.12 ve 3.18 kanalına sıkışmış bir hisse uzun süre sıkışan kanalda hareket ettiğini var sayalım bu tür trendlerde MACD sağlıklı çalışmaz ve yanlış sinyaller verebilir.

MACD indikatöründen alınan al-sat sinyalleri değerlendirirken, diğer indikatörlerden de teyit alınmalıdır.

YASAL UYARI: BURADA YER ALAN BİLGİ, YORUM VE TAVSİYELER “YATIRIM DANIŞMANLIĞI” KAPSAMINDA DEĞİLDİR. BURADA YER ALAN YORUM VE TAVSİYELER KİŞİSEL GÖRÜŞLERE DAYANMAKTADIR. BU GÖRÜŞLER MALİ DURUMUNUZ İLE RİSK VE GETİRİ TERCİHLERİNİZE UYGUN OLMAYABİLİR. BU NEDENLE SADECE BURADA YER ALAN BİLGİLERE DAYANILARAK YATIRIM KARARI VERİLMESİ BEKLENTİLERİNİZE UYGUN SONUÇLAR DOĞURMAYABİLİR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir