İkili Tepe

ÇİFT(İKİLİ) TEPE FORMASYONU – DÜŞÜŞ

               İkili tepe formasyonu bir düşüş formasyonudur. Trend dönüşlerinde görülen güvenilirliği yüksek olan bir formasyondur.

Formasyonda bir birine yakın iki adet tepe seviyesi oluşur. İki tane tepe seviyesi oluştuktan sonra aradaki dip değeri geçilirse formasyon onaylanır.

Hedef fiyat; dip seviyesini geçtiği fiyat ile formasyon boyu arasındaki fark, dip seviyesini geçtiği fiyatan çıkarılarak  hedef fiyat bulunur.

1.tepe seviyesini görüp düşüş de işlem hacmin de azalma olur ve dip seviyesine gelir. 2.tepe seviyesindeyken başlayan düşüşte işlem hacmi azalır.

Formasyon içindeki düşüşlerde işlem hacmi önemli bir rol oynar.

İkili tepe formasyonu üçlü tepe formasyonuna çevirebilir. Alım satım fırsatları için formasyonun onaylanması beklenmesi gerekir.

Alım satım yaparken de hacim ve indikatörlerden teyit alınmalıdır.

Şekilde formasyon çalışması gösterildi. Formasyon onaylandıktan sonra satım yapılması gerekir.

Eğer elinizde hisse var ikili tepe formasyonu oluştu. Satım pozisyonunu formasyonun dip seviyesinin biraz altında stop olunur. Formasyon onaylanması beklenir.

Formasyonda alım satım yaparken hacim ve indikatörlerden teyit alınmalıdır.

 

YASAL UYARI: BURADA YER ALAN BİLGİ, YORUM VE TAVSİYELER “YATIRIM DANIŞMANLIĞI” KAPSAMINDA DEĞİLDİR. BURADA YER ALAN YORUM VE TAVSİYELER KİŞİSEL GÖRÜŞLERE DAYANMAKTADIR. BU GÖRÜŞLER MALİ DURUMUNUZ İLE RİSK VE GETİRİ TERCİHLERİNİZE UYGUN OLMAYABİLİR. BU NEDENLE SADECE BURADA YER ALAN BİLGİLERE DAYANILARAK YATIRIM KARARI VERİLMESİ BEKLENTİLERİNİZE UYGUN SONUÇLAR DOĞURMAYABİLİR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir