Genişleyen Takoz

Genişleyen takoz formasyonu iki çeşittir. Alçalarak genişleyen takoz ve yükselerek genişleyen takoz formasyonlarıdır.

ALÇALARAK GENİŞLEYEN TAKOZ- YÜKSELİŞ

Aşağı doğru bir trend içerisinde gittikçe büyüyen boyutlarda tepe ve dipten oluşan bir yükseliş formasyonudur.

Formasyon içinde ne kadar tepe ve dip oluşacağı bilinmez.

Tepeleri birleştirilen doğru yukarı yönlü kırıldığı zaman formasyon onaylanmış olur.

 

Hedef fiyat; onaylanmış formasyonun en tepe seviyesi hedef fiyat olur.

Alçalarak genişleyen takoz formasyonu düşüş trendi olduğu için trend dönüşü olacağından biraz uzun sürebilir. Formasyon onaylandıktan sonra ters omuz baş omuz formasyonu, ikili dip, üçlü dip formasyonları görülebilir bu da formasyonun sağlıklı çalışacağı anlamına gelir.

Şekil-1

Formasyon çalışması grafikte gösterildi. Burada dikkat edilmesi gereken husus formasyon içinde dip seviyeler de işlem hacminin ciddi bir şeklide artış olması gerekir. Formasyon tepeleri ve dipleri birleştiren doğruları formasyon hareketi esnasında bu doğruları kırıp tekrar formasyon için girebilir. Bu durumlarda dikkat etmek gerekir.

Tepeleri birleştiren doğru, formasyon hareketi sırasında bir miktar kırılabilir ve tekrar formasyon içine dönebilir. Eğer bir miktar kırıldığında alım yapılması halinde, fiyatların tekrar formasyon hareketi içine girmesi halinde yani düşüş trendi içine girmesi bu durum da zarar etme ihtimalimiz yüksek olur. Hemen stop olmamız gerekir.

Peki ne zaman alım yapacağız;

Şekil-1 grafiğini inceleyerek açıklayalım.

Şekil-2

A noktası formasyon içindeki dip seviyesi, A noktasından başlayan yükseliş B noktasında formasyon onaylanmasına neden oldu. B noktasında formasyon onaylandı ama bir miktar düşüş oldu. Sonra C noktasına yükseliş başladı. C noktasında gelen satış ile D noktasına kadar geriledi. D noktasından sonra yükselişe devam etti.

Peki biz burada nerede alım yapacağız. D ve E noktaları arasında alım yapacağız neden mi?

B noktası riskli çünkü fiyat geri düşen kanala girebilir.

C noktası riskli tekrar düşüş kanala girebilir.

D noktası için destek oluştu bu oluşan direnç,  A noktasında ki destek üzerinde yani fiyatlar artık D noktası altına düşme riski azalarak kanaldan uzaklaştı.

D noktasında ki destek kırılmadığından D ve E  noktaları arasında alım yapılması daha uygun olur. Hem trend dönüşü tam olarak sağlanır hem bu arada oluşacak diğer yükseliş formasyonları ile yükseliş desteklenir.

Kazancımızı bir miktar azalttık ama güvenli tarafta kalarak oluşabilecek kaybımızı önledik.

Alçalarak genişleyen takoz formasyonun da hacim ve indikatörlerden de teyit alınmalıdır.

 

 

YÜKSELEREK GENİŞLEYEN TAKOZ- DÜŞÜŞ

Yukarı doğru bir trend içerisinde gittikçe büyüyen boyutlarda tepe ve dipten oluşan bir düşüş formasyonudur.

Formasyon içinde ne kadar tepe ve dip oluşacağı bilinmez.

Dipleri birleştirilen doğru aşağı yönlü kırıldığı zaman formasyon onaylanmış olur.

Hedef fiyat; onaylanmış formasyonun en dip seviyesi hedef fiyat olur.

Yükselerek genişleyen takoz formasyonu yükseliş trendi olduğu için trend dönüşü olacağından biraz uzun sürebilir. Formasyon onaylandıktan sonra omuz baş omuz formasyonu, ikili tepe, üçlü tepe formasyonları görülebilir bu da formasyonun sağlıklı çalışacağı anlamına gelir.

Şekil-3

Formasyon çalışması grafikte gösterildi. Burada dikkat edilmesi gereken husus formasyon içinde dip ve tepe seviyelerde işlem hacminin ciddi bir şeklide artış olması gerekir. Formasyon tepeleri ve dipleri birleştiren doğruları formasyon hareketi esnasında bu doğruları kırıp tekrar formasyon için girebilir. Bu durumlarda dikkat etmek gerekir.

Dipleri birleştiren doğru, formasyon hareketi sırasında bir miktar kırılabilir ve tekrar formasyon içine dönebilir. Eğer bir miktar kırıldığında satım yapılması halinde, fiyatların tekrar formasyon hareketi içine girmesi halinde yani yükseliş trendi içine girmesi bu durum da kar elde etme ihtimalimiz düşük olur.

Peki ne zaman satım yapacağız;

Şekil-3 grafiğini inceleyerek açıklayalım.

Şekil-4

A noktası direnç noktasından düşüş başlayarak formasyon onaylandı.

B noktası desteğinden gelen tepki ile tekrar yükselen kanala girme çabası ile yükselmeye başladı.

C noktasında oluşan direnci kıramayınca düşüşe başladı.

D noktası desteğinden gelen tepki ile tekrar yükselmeye başladı.

E noktası direncini kıramayınca düşüşe başladı.

Nerede satım sapacağız;  C ve D noktaları arası satım yapacağız.

Nedenini açıklayalım;

C noktasındaki direnç A noktasındaki direncin altında kalmıştır ve kırılması ihtimali çok düşmüştür. C noktasından sonra başlayan düşüş artık  C noktasını kırma ihtimali zorlaşmıştır. Bunun için de  C ve  D noktaları arasında satım yapmamız gerekir.

Neden formasyon onaylandığında satmadık diye sorabilirsiniz. Bunu da şöyle açıklayım B  noktasından gelecek tepki ile tekrar yükselen kanala girme ihtimali oluşabilir. Biz bu ihtimali değerlendirmek istedik.

C ve D  noktası arasında yapacağımız satış ile kar oranımızı düşürmüş olabiliriz ama artık hisse düşüş trendine girdiği kesinleşmiş olur.

Yükselerek genişleyen takoz formasyonun da hacim ve indikatörlerden de teyit alınmalıdır.

YASAL UYARI: BURADA YER ALAN BİLGİ, YORUM VE TAVSİYELER “YATIRIM DANIŞMANLIĞI” KAPSAMINDA DEĞİLDİR. BURADA YER ALAN YORUM VE TAVSİYELER KİŞİSEL GÖRÜŞLERE DAYANMAKTADIR. BU GÖRÜŞLER MALİ DURUMUNUZ İLE RİSK VE GETİRİ TERCİHLERİNİZE UYGUN OLMAYABİLİR. BU NEDENLE SADECE BURADA YER ALAN BİLGİLERE DAYANILARAK YATIRIM KARARI VERİLMESİ BEKLENTİLERİNİZE UYGUN SONUÇLAR DOĞURMAYABİLİR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir